  • ALED6001TR
ALED6001TR
advertisement
Manufacturer No:
ALED6001TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ALED6001TR
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ALED6001TR
Description:
0.65mm PMIC Automotive, AEC-Q100 Series ALED60 12V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ALED6001TR Overview
There is a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package on the board that is used to save space. This LED driver has 1 outputs.The mounting method adopted is Surface Mount.This emerges as a DC DC Controller with high efficiency and reliability.-40°C~150°C TJ is a valid operating temperature for the led driver.There are considerable benefits for Automotive.In this case, the termination value is 16.A total of 1 segments are estimated.As you can see, it is mounted by Surface Mount.LED drivers can be found under the base part number ALED60.Ideally, the supply voltage should be 36V.The input voltage must be minimally 5.5V.Whenever the maximum supply current is allowed, the value reaches 36V.When the switching frequency is maintained at 1MHz, this electronic component is able to fully play its functions.Several applications make use of this LED driver from the Automotive, AEC-Q100 series.Voltages above 60V should not be allowed.
ALED6001TR Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~150°C TJ
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 1MHz
ALED6001TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics ALED6001TR LED Driver ICs applications.
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Linear fluorescent
  • Replacement lamps
  • Amusement Machines
  • Down lighting
  • High-end retail lighting
  • Medical surgery lighting
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Gallery lighting
Step5Bar-code shipping tag
ALED6001TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Controller
  • Applications
    Automotive
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    ALED60
  • Number of Outputs
    1
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Max Output Voltage
    60V
  • Topology
    SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    5.5V
  • Max Input Voltage
    36V
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Number of Segments
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Nominal Input Voltage (DC)
    12V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm