  • ALC80D823EH025
ALC80D823EH025
advertisement
Manufacturer No:
ALC80D823EH025
HK JDW NO:
417-ALC80D823EH025
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC80 82000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC80D823EH025
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    82000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.85A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.05A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm