  • ALC80C822EH100
ALC80C822EH100
advertisement
Manufacturer No:
ALC80C822EH100
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC80C822EH100
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC80 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80C822EH100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC80
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    8200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    43mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    36mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.65A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.59A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm