  • ALC70G332FP350
ALC70G332FP350
advertisement
Manufacturer No:
ALC70G332FP350
HK JDW NO:
417-ALC70G332FP350
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
Description:
ALC70 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC70G332FP350
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.772Dia 45.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    47mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    26mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.14A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.8A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm