  • ALC70E362EB100
ALC70E362EB100
advertisement
Manufacturer No:
ALC70E362EB100
HK JDW NO:
417-ALC70E362EB100
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
ALC70E362EB100
Description:
ALC70 3600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC70E362EB100
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3600μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    89mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    73mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.68A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.73A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm