  • ALC70C332EL250
ALC70C332EL250
advertisement
Manufacturer No:
ALC70C332EL250
HK JDW NO:
417-ALC70C332EL250
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC70 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC70C332EL250
  • Impedance
    39mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.61A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.13A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    3.228 82.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C