  • ALC70A822EF100
ALC70A822EF100
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A822EF100
HK JDW NO:
417-ALC70A822EF100
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ALC70A822EF100
Description:
ALC70 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A822EF100
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    8200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.59A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.04A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm