  • ALC70A820BD600
ALC70A820BD600
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A820BD600
HK JDW NO:
417-ALC70A820BD600
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC70 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A820BD600
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    600V
  • Capacitance
    82μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.555Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    1.074Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.17A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm