  • ALC70A391CD350
ALC70A391CD350
advertisement
Manufacturer No:
ALC70A391CD350
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC70A391CD350
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
ALC70 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ALC70A391CD350
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC70
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    390μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    356mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    13000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    184mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.94A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.94A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm