  • ALC40G471EG500
ALC40G471EG500
advertisement
Manufacturer No:
ALC40G471EG500
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALC40G471EG500
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
Description:
ALC40 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Quantity:
In Stock : 14000
Step5Bar-code shipping tag
ALC40G471EG500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALC40
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    470μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    480mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.705mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    390mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.42A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm