  • AL8807BMP-13
AL8807BMP-13
advertisement
Manufacturer No:
AL8807BMP-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AL8807BMP-13
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AL8807BMP-13
Description:
Tin PMIC 8 Pin 1MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
AL8807BMP-13 Overview
The 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package conserves board space. LED drivers design with 1 outputs.The led driver mounting is done by using Surface Mount.When it emerges as a DC DC Regulator, it shows high-performance and reliability.The led light driver is capable of working normally at -40°C~125°C TJ.On the basis of the frequency 1MHz, it operates.To form its configuration, 8 pins are used.It has been mounted on Surface Mount.It is acceptable to operate with a supply voltage of 36V.The output voltage of the device is 40V.Initially, it accepts a voltage of 6V.Whenever the maximum supply current is allowed, the value reaches 36V.A minimal supply current is required in order for this device to provide high efficiency.In this case, the load can only be supplied with 1.3A current.Even when operating at a maximal output current of 1.3A, it is capable of delivering all the benefits of a LED driver.
AL8807BMP-13 Features
Available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 1MHz
AL8807BMP-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL8807BMP-13 LED Driver ICs applications.
  • Replacement lamps
  • Medical surgery lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • High-end retail lighting
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Down lights
  • Museum lighting
  • LED headlights
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
Step5Bar-code shipping tag
AL8807BMP-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    1.3A
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Output Current
    1.3A
  • Max Supply Current
    5mA
  • Voltage - Output
    40V
  • Topology
    Step-Down (Buck)
  • Min Input Voltage
    6V
  • Max Input Voltage
    36V
  • Output Current per Channel
    1.3A
  • Current - Output / Channel
    1.3A Switch