  • AL5809-90P1-7
AL5809-90P1-7
advertisement
Manufacturer No:
AL5809-90P1-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AL5809-90P1-7
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
AL5809-90P1-7
Description:
Tin PMIC 2 Pin 3.5V POWERDI?123
Purchasing and Inquiry
AL5809-90P1-7 Overview
There is also a POWERDI?123 package that is used to save space on the board. 1 outputs are designed into LED drivers.We are using Surface Mount as the mounting method.With high efficiency, it appears as a Linear.-40°C~125°C TA is the operating temperature of the led driver.Signage provides many benefits.For its operation, terminations with a value of 0 are used.To form its configuration, 2 pins are used.The number of segments is 2.It's mounted by Surface Mount.An acceptable maximum value for the supply voltage is 60V.The input voltage must be minimally 2.5V.When the maximum supply current is allowed, the value reaches 60V.You can supply 90mA current to the load.LED drivers can deliver all benefits of 94.5mA due to their maximum output current.
AL5809-90P1-7 Features
Available in the POWERDI?123 package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Supply voltage of 3.5V
AL5809-90P1-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated AL5809-90P1-7 LED Driver ICs applications.
  • Linear fluorescent
  • OLED power supply for portable equipment
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • A- lamps
  • Gallery lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Sports Facility Lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • High-end retail lighting
Step5Bar-code shipping tag
AL5809-90P1-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    POWERDI®123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear
  • Applications
    Signage
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    94.5mA
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Output Current
    90mA
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    60V
  • Output Current per Channel
    90mA