  • AK500/16-RA-6-0.5
AK500/16-RA-6-0.5
advertisement
Manufacturer No:
AK500/16-RA-6-0.5
HK JDW NO:
93-AK500/16-RA-6-0.5
Quantity:
In Stock : 9
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AK500/16-RA-6-0.5
  • Operating Temperature
    60°C
  • Voltage - Rated
    120V
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Female Sockets (Slots) to Leads
  • Current Rating
    10A
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • 1st Connector
    IEC 320-C13, Right Angle
  • 2nd Connector
    Cable
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    1.64' 500.0mm