  • AK3-066C-BP
AK3-066C-BP
advertisement
Manufacturer No:
AK3-066C-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-AK3-066C-BP
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK3-066C-BP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK3-066C-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AK
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    70V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3000A 3kA 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    125V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    66V