  • AIUR-03-1R0K
AIUR-03-1R0K
advertisement
Manufacturer No:
AIUR-03-1R0K
Manufacturer:
Abracon LLC.
HK JDW NO:
5-AIUR-03-1R0K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIUR-03-1R0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AIUR-03
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • Max DC Current
    10A
  • Frequency - Self Resonant
    150MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    13mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Height
    11mm
  • Length
    12mm