  • AISM-1210H-101K-T
AISM-1210H-101K-T
advertisement
Manufacturer No:
AISM-1210H-101K-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AISM-1210H-101K-T
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
AISM-1210H-101K-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AISM-1210H-101K-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package
    1210
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    AISM-1210H
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    100mA
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5Ohm Max
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    10MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 796kHz
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz
  • Q Factor
    15
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.5mm