  • AIML-0603HC-4R7M-T
AIML-0603HC-4R7M-T
advertisement
Manufacturer No:
AIML-0603HC-4R7M-T
HK JDW NO:
5-AIML-0603HC-4R7M-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1824
Purchasing and Inquiry
FEATURES:
Monolithic structure for higher reliability, compact size, & lightweight
Magnetically shielded design to eliminate cross coupling
Excellent solderability and heat resistance for reflow soldering
Perfect shape for PCB mounting with no polarity
APPLICATIONS:
DC/DC converter circuit for Front End Module such as Skyworks Solution
Portable AV equipments such as Digital Camera, Camcorder remote Control.
Step5Bar-code shipping tag
AIML-0603HC-4R7M-T
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Published
    2014
  • Series
    AIML-0603HC
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Length
    1.6002mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Current Rating
    500mA
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Height
    800μm
  • Width
    800μm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Frequency - Self Resonant
    50MHz
  • Type
    Multilayer
  • Number of Channels
    1
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±20%
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm
  • Max DC Current
    500mA
  • Current - Saturation
    60mA
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz