  • AIKW75N60CTE8188XKSA1
AIKW75N60CTE8188XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
AIKW75N60CTE8188XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-AIKW75N60CTE8188XKSA1
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AIKW75N60CTE8188XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    428W
  • Reverse Recovery Time
    121ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 75A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    470nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C