  • AIDW10S65C5XKSA1
AIDW10S65C5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
AIDW10S65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-AIDW10S65C5XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AIDW10S65C5XKSA1
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 10A -40°C~175°C 60μA @ 650V TO-247-3 Through Hole
Quantity:
In Stock : 240
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AIDW10S65C5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Series
    Automotive, AEC-Q100/101, CoolSiC™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    303pF @ 1V 1MHz