  • AH72513569-A
AH72513569-A
advertisement
Manufacturer No:
AH72513569-A
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AH72513569-A
Package:
Datasheet:
AH72513569-A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AH72513569-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AH7
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 500mA DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    60gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.602 (15.3mm)