  • AH71535559-A
AH71535559-A
advertisement
Manufacturer No:
AH71535559-A
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-AH71535559-A
Package:
Datasheet:
AH71535559-A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AH71535559-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AH7
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 600mA DC
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    60gf
  • Overtravel
    0.087 (2.2mm)
  • Differential Travel
    0.086 (2.2mm)
  • Pretravel
    0.296 (7.5mm)
  • Operating Position
    0.602 (15.3mm)