  • AGC0.50RD100
AGC0.50RD100
advertisement
Manufacturer No:
AGC0.50RD100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-AGC0.50RD100
Package:
Datasheet:
AGC0.50RD100
Description:
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 100'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AGC0.50RD100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Acrylic Coated
  • Operating Temperature
    -25°C~155°C
  • Series
    Flex Glass® Acrylic
  • Feature
    Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Red
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Oil Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Diameter - Outside
    0.560 (14.22mm)
  • Diameter - Inside
    0.500 (12.70mm)
  • Wall Thickness
    0.030 0.76mm