  • AFS600-FGG256
AFS600-FGG256
advertisement
Manufacturer No:
AFS600-FGG256
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-AFS600-FGG256
Package:
256-LBGA
Datasheet:
AFS600-FGG256
Description:
1.5V V 13.5kB B FPGAs Fusion? Series 1.0989GHz MHz 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
AFS600-FGG256 Overview
In the package 256-LBGA, this product is provided. A total of 119 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Fusion? series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Fusion? family of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 110592. AFS600 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si13.5kBe of this FPGA module reaches 13.5kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In this case, 256 pins are used in the design. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The maximal operating temperature of this module reaches 70°C. Operating temperatures should exceed 0°C. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 600000 gates. In this FPGA module, there is a memory of 13.5kB that can be used to store programs and data. During the process of storing and transferring data, 13824 registers are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 1.0989GHz. There is a maximum supply voltage of 1.575V that is supported by this product. The minimal supply voltage required for it is 1.425V. This FPGA can get as fast as 350MHz. The supplier of the device package is 256-FPBGA (17x17).
AFS600-FGG256 Features
119 I/Os
Up to 110592 RAM bits
256 LABs/CLBs
70°C gates
13824 registers
Operating from a frequency of 1.0989GHz
AFS600-FGG256 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AFS600-FGG256 FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Security systems
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • OpenCL
  • Aerospace and Defense
  • Filtering and communication encoding
  • Digital signal processing
  • Software-defined radio
  • Cryptography
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
AFS600-FGG256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    Fusion®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Frequency
    1.0989GHz
  • Base Part Number
    AFS600
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Max Supply Voltage
    1.575V
  • Min Supply Voltage
    1.425V
  • Memory Size
    13.5kB
  • Number of I/O
    119
  • RAM Size
    13.5kB
  • Total RAM Bits
    110592
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    350MHz
  • Number of Registers
  • Height
    1.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm