  • AFD58-20-39SW-6117
AFD58-20-39SW-6117
advertisement
Manufacturer No:
AFD58-20-39SW-6117
HK JDW NO:
795-AFD58-20-39SW-6117
Package:
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD58-20-39SW-6117
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A