  • AFD56-16-26PZ-6117
AFD56-16-26PZ-6117
advertisement
Manufacturer No:
AFD56-16-26PZ-6117
HK JDW NO:
795-AFD56-16-26PZ-6117
Package:
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD56-16-26PZ-6117
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Z
  • Current Rating
    7.5A