  • AFD51-24-61SY-LC
AFD51-24-61SY-LC
advertisement
Manufacturer No:
AFD51-24-61SY-LC
HK JDW NO:
795-AFD51-24-61SY-LC
Package:
Datasheet:
AFD51-24-61SY-LC
Description:
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Step5Bar-code shipping tag
AFD51-24-61SY-LC
    Select All
  • Contact Plating
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2001
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    Y
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    7.5A