  • AFD51-20-39PY-6117
AFD51-20-39PY-6117
advertisement
Manufacturer No:
AFD51-20-39PY-6117
HK JDW NO:
795-AFD51-20-39PY-6117
Package:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD51-20-39PY-6117
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    Y
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-39
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Nickel
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C