  • AFD51-14-18PX-6117
AFD51-14-18PX-6117
advertisement
Manufacturer No:
AFD51-14-18PX-6117
HK JDW NO:
795-AFD51-14-18PX-6117
Package:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD51-14-18PX-6117
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2008
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-18
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Operating Supply Voltage
    600V