  • AEL20US05
AEL20US05
advertisement
Manufacturer No:
AEL20US05
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-AEL20US05
Package:
Datasheet:
AEL20US05
Description:
XP POWER AEL20US05 AC-DC CONVERTER, EXTERNAL PLUG IN, 1 O/P, 15W, 3A, 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AEL20US05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AEL20US05.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.375lb 170.1g
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Published
    2006
  • Series
    AEL20 (20W)
  • Size / Dimension
    3.90Lx1.65W x 1.22 H 99.0mmx42.0mmx31.0mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    3A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    15W
  • Voltage - Output
    5V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    3A
  • Max Output Power
    15W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    48 1.22m
  • Input Connector
    IEC 320-C6
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    30.988mm
  • Length
    99.06mm
  • Width
    41.91mm