  • ADV7180KCP32Z
ADV7180KCP32Z
advertisement
Manufacturer No:
ADV7180KCP32Z
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADV7180KCP32Z
Package:
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADV7180KCP32Z
Description:
0.5mm Tin 32 Video Processing Linear IC ADV7180 32 Pin 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7180KCP32Z Video Processing Linear ICs applications.
  • Hub and Router Signal Switching
  • Machine Vision and Inspection Systems
  • Industrial Video
  • Genlock Circuits
  • Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
  • Computing and Gaming Applications
  • Set-Top Boxes
  • Digital Video Routers and Switchers
  • DVI/HDMI Signal Switching
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
ADV7180KCP32Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    32
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Video Decoder
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Applications
    Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video
  • Subcategory
    Color Signal Converters
  • Max Power Dissipation
    440μW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADV7180
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    3
  • Interface
    I2C
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    77mA
  • Number of Bits
    10
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Number of Inputs
    6
  • Resolution
    1.25 B
  • Number of A/D Converters
    1
  • Height
    950μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm