  • ADV7127KRZ140
ADV7127KRZ140
advertisement
Manufacturer No:
ADV7127KRZ140
HK JDW NO:
699-ADV7127KRZ140
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ADV7127KRZ140
Description:
DAC Surface Mount 7.5mm mm
Step5Bar-code shipping tag
ADV7127KRZ140
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Bits
    10
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0977%
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Input Format
    PARALLEL, WORD
  • Analog Output Voltage-Max
    1.4V
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm