  • ADV212BBCZ-150
ADV212BBCZ-150
advertisement
Manufacturer No:
ADV212BBCZ-150
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADV212BBCZ-150
Package:
144-BGA, CSPBGA
Datasheet:
ADV212BBCZ-150
Purchasing and Inquiry
ADV212BBCZ-150 Overview
Space-saving reasons have led to it being packaged in a 144-BGA, CSPBGA package. It is adopted to package in the Tray way. In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of Video, JPEG2000. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. A performance setting of -40°C~85°C allows it to operate normally. A supply voltage of 1.5V 3.3V is applied to the analog circuit. Supply voltage is set to 1.5V 3.3V for the digital circuit. Transmission lines have 144 terminations, which prevent signals from re-emitted. This device consists of a row of 144-pins. The board is configured with 144 pins. By using its base part number ADV212, you can find more related parts. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. 3.3V is the maximum value of supply voltage. This electronic part is classified into the subcategory of Other Consumer ICs. Maintaining a minimum voltage of 1.5V is recommended. Transmission of data takes place over 1 channels. In order to store information, 16 bits are provided. It belongs to the Wavescale? series and is well suited for a wide array of applications. Normally, a circuit will flow a current of 380mA over its entire length.
ADV212BBCZ-150 Features
Embedded in the 144-BGA, CSPBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C
ADV212BBCZ-150 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADV212BBCZ-150 CODECs Interface ICs applications.
  • CT and MRI scanning machinery
  • Linear distance measurement
  • X-Y positioning
  • Flight simulators
  • RF-based home automation system
  • Textile manufacturing
  • Elevators
  • Position measurement
  • Autonomous vehicles & robots
  • Image denoising
Step5Bar-code shipping tag
ADV212BBCZ-150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-BGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Wavescale®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Video, JPEG2000
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADV212
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    1.5V
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Number of Bits
    16
  • Bandwidth
    150MHz
  • Voltage - Supply, Analog
    1.5V 3.3V
  • Voltage - Supply, Digital
    1.5V 3.3V
  • Conversion Rate
    65 Msps
  • Resolution (Bits)
    16 b
  • Sigma Delta
    No
  • Height
    1.21mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm