  • ADUM1400WTRWZ55-RL
ADUM1400WTRWZ55-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADUM1400WTRWZ55-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADUM1400WTRWZ55-RL
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADUM1400WTRWZ55-RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    General Purpose
  • Technology
    Magnetic Coupling
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    ADUM1400
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Number of Channels
    4
  • Data Rate
    10Mbps
  • Rise / Fall Time (Typ)
    2.5ns 2.5ns
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    32ns, 32ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    25kV/μs
  • Inputs - Side 1/Side 2
    4/0
  • Isolated Power
    No
  • Pulse Width Distortion (Max)
    3ns
  • Length
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm