  • ADSP-BF535PKBZ-350
ADSP-BF535PKBZ-350
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF535PKBZ-350
HK JDW NO:
84-ADSP-BF535PKBZ-350
Package:
260-BBGA
Description:
308kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF535 260 Pin 300MHz 260-BBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF535PKBZ-350 Overview
It is a type of electronic component available in package 260-BBGA.Tray packaging is provided for it.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~70°C TA in order to ensure its normal functioning.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.This digital signal processor is included into the Blackfin? series.260 components have pins.There are 260 pins in its configuration.With its base part number of ADSP-BF535, many related parts can be identified.To operate at 300MHz frequency, the device has a specific design.The mounting method is Surface Mount.In order to power this device, a voltage as low as 950mV needs to be supplied.This device can be powered by 3.45V voltages.Using this device, you can store 308kB data.To measure time and count events externally, 4 timers/counters are used.An architecture of Blackfin is adopted by this processor core.There are 16 I/Os on the device.
ADSP-BF535PKBZ-350 Features
Supplied in the 260-BBGA package
4 timers/counters
16 I/Os
ADSP-BF535PKBZ-350 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-BF535PKBZ-350 DSP applications.
  • Fourier transform
  • Computers and laptop
  • Image signal processing
  • Real-time effects
  • House construction
  • Seismology
  • Radio detection and rangin systems
  • Spectral density estimation
  • Airplanes
  • Voice recognition
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF535PKBZ-350
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    260-BBGA
  • Number of Pins
    260
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blackfin®
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Frequency
    300MHz
  • Base Part Number
    ADSP-BF535
  • Pin Count
    260
  • Interface
    PCI, SPI, SSP, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Memory Size
    308kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    32kB
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    Blackfin
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.60V
  • Clock Rate
    350MHz