  • ADSP-BF533SKBCZ600
ADSP-BF533SKBCZ600
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF533SKBCZ600
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-BF533SKBCZ600
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 1.22.5/3.3V CPLD 160 Pin 600MHz 1.2V BGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF533SKBCZ600 Overview
In the BGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Bulk.The use of it is terminated by 160.It works with a voltage of 1.2V as a supply voltage.The 160 component has pins.This configuration contains 160 pins.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 600MHz.The mounting method of the device is Surface Mount.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Microprocessors device.It is possible to supply as low a voltage as 800mV to this device.This device can be powered by 3.6V voltages.There is an electric supply from 1.22.5/3.3V.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.This device uses DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for uPs, uCs, and peripheral ICs.Memory type SRAM is used by it.Ideally, the operating temperature should be below 70°C.The operating temperature should be in excess of 0°C.In the device, 16 information is stored.Keep its frequency below 600MHz at all times.
ADSP-BF533SKBCZ600 Features
Supplied in the BGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
ADSP-BF533SKBCZ600 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. ADSP-BF533SKBCZ600 DSP applications.
  • House construction
  • 3D tomography and imaging processing
  • Smart phones
  • Instrument modeling
  • Digital hardware
  • Audio synthesis
  • Digital communications
  • Statistical signal processing
  • Processing system
  • Speech processing and recognition
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF533SKBCZ600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    12mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    160
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    600MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.22.5/3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Memory Type
    SRAM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    600MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    1.21mm
  • Length
    12mm