  • ADSP-BF533SBBC-5V
ADSP-BF533SBBC-5V
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF533SBBC-5V
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-BF533SBBC-5V
Package:
160-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm CPLD Blackfin? Series 1.25V 160-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF533SBBC-5V Overview
An electronic component available in package 160-LFBGA, CSPBGA.It is provided with a packaging way of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C to ensure its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.There are several digital signal processors in the Blackfin? series, including this one.The uses of this product can be terminated with 160.A voltage of 1.25V is used as the supply voltage.Pins are available for 160 components.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY.A clock frequency of 40MHz is used to operate it.
ADSP-BF533SBBC-5V Features
Supplied in the 160-LFBGA, CSPBGA package
ADSP-BF533SBBC-5V Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-BF533SBBC-5V DSP applications.
  • Compression of videos
  • Geophysical processing
  • Finite impulse response digital filters
  • Radio detection and rangin systems
  • Smart phones
  • Dam design
  • Machinery and equipment
  • Encoding/broadcast
  • Speech signal processing
  • MP3 audio player
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF533SBBC-5V
  • Package / Case
    160-LFBGA, CSPBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    160
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD SILVER
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    160
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B160
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.8V
  • Interface
    SPI, SSP, UART
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Address Bus Width
    19
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    148kB
  • Clock Rate
    533MHz
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm