  • ADSP-21365BBCZ-1AA
ADSP-21365BBCZ-1AA
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21365BBCZ-1AA
HK JDW NO:
84-ADSP-21365BBCZ-1AA
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 512kB CPLD 136 Pin 333MHz 1.2V BGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21365BBCZ-1AA Overview
This is an electronic component with a BGA package.It is provided with a packaging way of Bulk.Its uses have 136 terminations.A voltage of 1.2V is used as the supply voltage.136 components have pins.In its configuration, it contains 136 pins.To operate at 333MHz frequency, the device has a specific design.The mounting method of the device is Surface Mount.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.It is possible to supply as low a voltage as 1.14V to this device.3.47V is the maximum voltage that can be supplied to this device.This device is powered by a voltage of 1.26V.Its memory can store 512kB data.A DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type UP/UC/Peripheral IC is employed in its uP/UC/Peripheral ICs.Time and external events are measured and counted with 3 timers/counters.This processor core adopts the architecture of SHARC.It is equipped with 16 I/Os.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.Over -40°C should be the operating temperature.Below 333MHz is the maximum frequency that should be used.
ADSP-21365BBCZ-1AA Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 1.26V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21365BBCZ-1AA Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. ADSP-21365BBCZ-1AA DSP applications.
  • Vehicle electronics
  • Infrared
  • Digital camera
  • Audio
  • Encoding/broadcast
  • Other sensor array processing
  • Voice recognition
  • Real-time effects
  • Computers and laptop
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21365BBCZ-1AA
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    136
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    136
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    333MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    DAI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    384kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    333MHz
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FLOATING POINT
  • Barrel Shifter
    YES
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    12mm