  • ADSP-21262SKSTZ200
ADSP-21262SKSTZ200
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21262SKSTZ200
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21262SKSTZ200
Package:
144-LQFP
Description:
0.5mm 1.23.3V CPLD SHARC? Series ADSP-21262 1.2V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-21262SKSTZ200 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LQFP.There is a packaging method of Tray provided with it.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.Keeping the device at the temperature of 0°C~70°C TA will ensure that it runs as it should.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.This digital signal processor is part of the SHARC? series.In order to use it, it has 144 terminations.The supply voltage is 1.2V.Pins are located on the 144 component.The base part number ADSP-21262 can be used to identify many associated parts.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.1.23.3V electric power powers it.The clock frequency is 66.67MHz.
ADSP-21262SKSTZ200 Features
Supplied in the 144-LQFP package
ADSP-21262SKSTZ200 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21262SKSTZ200 DSP applications.
  • Smart phones
  • Electronic information engineering
  • Compression of videos
  • Spectral density estimation
  • Statistical signal processing
  • Other sensor array processing
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Biometrics
  • Seismology
  • Voice recognition
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21262SKSTZ200
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21262
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Clock Frequency
    66.67MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    256kB
  • Clock Rate
    200MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm