  • ADSP-21262SKBCZ200
ADSP-21262SKBCZ200
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21262SKBCZ200
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21262SKBCZ200
Package:
136-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm 1.23.3V CPLD SHARC? Series ADSP-21262 1.2V 136-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21262SKBCZ200 Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 136-LFBGA, CSPBGA .There is a packaging method of Tray provided with it.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.By operating the device at the temperature of 0°C~70°C TA, a normal operation is ensured.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.There are several digital signal processors in the SHARC? series, including this one.In terms of its uses, it has 136 terminations.The voltage supplied by 1.2V is used to operate it.The 136 component has pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-21262.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.It receives electricity from 1.23.3V.3 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.It operates with a clock frequency of 200MHz.22 DMA channels transfer data without overloading the CPU.
ADSP-21262SKBCZ200 Features
Supplied in the 136-LFBGA, CSPBGA package
ADSP-21262SKBCZ200 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21262SKBCZ200 DSP applications.
  • Other sensor array processing
  • Medical imaging
  • Biomedical engineering
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Radio detection and rangin systems
  • Image signal processing
  • Dam design
  • Smart phones
  • Streaming videos
  • Encoding/broadcast
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21262SKBCZ200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    136-LFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    136
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADSP-21262
  • Pin Count
    136
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B136
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Interface
    DAI, SPI
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    16
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    3
  • ROM Programmability
    MROM
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
  • Non-Volatile Memory
    ROM (512kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    256kB
  • Number of DMA Channels
    22
  • Clock Rate
    200MHz
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm