  • ADSP-21160NKBZ-100
ADSP-21160NKBZ-100
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-21160NKBZ-100
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-21160NKBZ-100
Package:
400-BBGA
Description:
Tin CPLD SHARC? Series ADSP-21160 400 Pin 100MHz 1.9V 400-BBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-21160NKBZ-100 Overview
An electronic component available in package 400-BBGA.Packaging is provided in the form of Tray.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.There are several digital signal processors in the SHARC? series, including this one.The terminations for its uses are 400.This device is powered by 1.9V's supply voltage.Pins are located on the 400 component.The configuration of this board includes 400 pins.With its base part number of ADSP-21160, many related parts can be identified.100MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 1.8V needs to be supplied.The maximum voltage for this device is 3.47V.3.3V is the supply voltage for this device.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.Count, measure, and measure external events using 1 timers/counters.SHARC architecture is used for this processor core.On the device, there is 32 information.
ADSP-21160NKBZ-100 Features
Supplied in the 400-BBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
1 timers/counters
ADSP-21160NKBZ-100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-21160NKBZ-100 DSP applications.
  • Fourier transform
  • Consumer electronic gadgets
  • Infinite impulse response filters
  • Financial signals
  • Smart phones
  • Audio compression
  • Computers and laptop
  • Remote sensing image processing technology
  • Vehicle electronics
  • Smart camera
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-21160NKBZ-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    400-BBGA
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SHARC®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • Type
    Floating Point
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.9V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    ADSP-21160
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, Link Port, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    512kB
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Address Bus Width
  • Core Architecture
    SHARC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.90V
  • Height Seated (Max)
    2.49mm
  • Length
    27mm