ADS5440MPFPEP
ADS5440MPFPEP
815-ADS5440MPFPEP
80-TQFP Exposed Pad
13 Bit 0.5mm Gold ADC ADS5440 5V 80-TQFP Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADS5440MPFPEP Overview
The analogue to digital converter is designed with 13 Bits.The AD converter is embedded in the 80-TQFP Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 80 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 80 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -55°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 210M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 80 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.625 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to ADS5440 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.The supply type of this electronic ADC converter is Analog, Digital, Single.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 2.2V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 2W. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 2.35W.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 210 Msps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -2.2V.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 3V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 3.6V.
ADS5440MPFPEP Features
1 Functions
80 basic kinds of terminations
80 pin count
Minimal supply voltage of 4.75V
Maximal supply voltage (DC) of 3.6V
ADS5440MPFPEP Applications
There are a lot of Texas Instruments ADS5440MPFPEP ADC applications.
- Digital signal processing
- 3-phase power control
- Digital beam-forming systems for ultrasound
- Multicarrier, multimode digital receivers
- High Speed Data Acquisition
- Spectrum Analysis
- High Speed Data Acquisition for PCs
- In-building wireless telephony
- Scientific instruments
- Multiplexed Data Acquisition Systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADS5440MPFPEP
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-ADS8556IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS5263IRGCT64-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC102S101CIMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADC08832IMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC0848BCV28-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1248IPW28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1115IDGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1118IDGST10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare