  • ADP7183ACPZN1.5-R7
ADP7183ACPZN1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP7183ACPZN1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP7183ACPZN1.5-R7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable Fixed 0.5mm ADP7183 PMIC 8 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 2917
Step5Bar-code shipping tag
ADP7183ACPZN1.5-R7
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad, CSP
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADP7183
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    -5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Negative
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    -1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Current Limit, Thermal Overload
  • Current - Quiescent (Iq)
    900μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • PSRR
    85dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.6%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    2mm