  • ADP7156ACPZ-2.8-R7
ADP7156ACPZ-2.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP7156ACPZ-2.8-R7
HK JDW NO:
84-ADP7156ACPZ-2.8-R7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable Fixed 0.5mm ADP7156 PMIC 10 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 432
Step5Bar-code shipping tag
ADP7156ACPZ-2.8-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADP7156
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
    Positive
  • Current - Output
    1.2A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Min Current Limit
    1.4A
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm