  • ADP7105ARDZ-3.3-R7
ADP7105ARDZ-3.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP7105ARDZ-3.3-R7
HK JDW NO:
84-ADP7105ARDZ-3.3-R7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Enable, Power Good, Under Voltage Lockout Fixed Tin ADP7105 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6393
Step5Bar-code shipping tag
ADP7105ARDZ-3.3-R7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    ADP7105
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.6mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Current
    900mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    900μA
  • Quiescent Current
    900μA
  • Control Features
    Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
  • Accuracy
    0.8 %
  • Max Output Voltage
    19V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 500mA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)
  • Reference Voltage
    1.23V
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Min Output Voltage
    1.22V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    50dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    625mA
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm