  • ADP3338AKCZ-1.5-RL
ADP3338AKCZ-1.5-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADP3338AKCZ-1.5-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP3338AKCZ-1.5-RL
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Fixed Tin ADP3338 PMIC anyCAP® Series 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 776
Step5Bar-code shipping tag
ADP3338AKCZ-1.5-RL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP3338
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    8V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    30mA
  • Quiescent Current
    110μA
  • Accuracy
    0.8 %
  • Max Output Voltage
    5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    190μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 1A
  • Dropout Voltage
    190mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.19V
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    88dB
  • Length
    6.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C