  • ADP3000AR-3.3-REEL
ADP3000AR-3.3-REEL
advertisement
Manufacturer No:
ADP3000AR-3.3-REEL
HK JDW NO:
699-ADP3000AR-3.3-REEL
Package:
Description:
8 Terminals DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR
Quantity:
In Stock : 9854
Step5Bar-code shipping tag
ADP3000AR-3.3-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    3.3V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Switcher Configuration
    BOOST
  • Switching Frequency-Max
    400kHz
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm