  • ADP2503ACPZ-2.8-R7
ADP2503ACPZ-2.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2503ACPZ-2.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2503ACPZ-2.8-R7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
10 Terminals 2.3V 10-Pin ADP2503 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.5MHz Tape & Reel (TR) 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 6016
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ADP2503ACPZ-2.8-R7
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADP2503
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Topology
    Buck-Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm