  • ADP2139ACBZ-1.5-R7
ADP2139ACBZ-1.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2139ACBZ-1.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP2139ACBZ-1.5-R7
Package:
6-UFBGA, WLCSP
Description:
6 Terminals 2.3V 6-Pin ADP2139 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 6-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 12000
Step5Bar-code shipping tag
ADP2139ACBZ-1.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    65.99769mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP2139
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    95 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    800mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    39μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz