  • ADP2121ACBZ-2.3-R7
ADP2121ACBZ-2.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2121ACBZ-2.3-R7
HK JDW NO:
84-ADP2121ACBZ-2.3-R7
Package:
6-WFBGA, WLCSP
Description:
6 Terminals 2.9V 6-Pin ADP2121 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 6MHz Tape & Reel (TR) 600mA 6-WFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 6000
Step5Bar-code shipping tag
ADP2121ACBZ-2.3-R7
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    6-WFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    65.99769mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADP2121
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    92 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    56μA
  • Nominal Supply Current
    56μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    6MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    2.3V
  • Width
    0.9mm