  • ADP2118ACPZ-1.8-R7
ADP2118ACPZ-1.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2118ACPZ-1.8-R7
HK JDW NO:
84-ADP2118ACPZ-1.8-R7
Package:
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Description:
16 Terminals 2.3V 16-Pin ADP2118 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 600kHz 1.2MHz Tape & Reel (TR) 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 7278
Step5Bar-code shipping tag
ADP2118ACPZ-1.8-R7
    Select All
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Height
    750μm
  • Length
    4.1mm
  • Width
    4.1mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-WQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADP2118
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    150μA
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    600kHz 1.2MHz